KempHoogstad daňové novinky 2/2025
KempHoogstad daňové novinky 2/2025
Daň z přidané hodnoty
Od ledna 2025 začala platit rozsáhlá novela zákona o dani z přidané hodnoty. Níže upozorňujeme na hlavní novinky:
- Mění se okamžik vzniku plátcovství a počítání obratu. Nově se počítá obrat za kalendářní rok. V případě překročení obratu 2 milionů Kč vzniká plátcovství od 1. ledna následujícího roku za předpokladu, že v daném roce nebude překročen druhý limit ve výši 2 536 500 Kč. Po překročení tohoto druhého limitu vzniká plátcovství již od následujícího dne.
- Pokud není překročen obrat 15 milionů Kč za rok 2024, mohl plátce indikovat v přiznání za prosinec 2024, že chce být čtvrtletním plátcem DPH. Ale pozor, kontrolní hlášení se často musí podávat na měsíční bázi bez ohledu na zdaňovací období plátce.
- Zavádí se povinnost vrátit odpočet DPH v případě neuhrazeného závazku vzniklého po 1. lednu 2025, a to šest měsíců po splatnosti. Současně platí, že jakmile odběratel tuto fakturu dodavateli uhradí, odpočet bude moci douplatnit ve zdaňovacím období, kdy došlo k úhradě.
- Zavádí se tzv. režim pro malé podniky. Jedná se o dobrovolnou možnost pro osoby z jiných členských států EU neplatit české DPH a vystupovat na našem území jako neplátce. Za podmínky, že obrat za celou Evropskou unii nepřesáhne 100 000 eur.
- Rozšiřuje se okruh subjektů, kteří mohou vytvořit skupinu pro účely DPH. Nově budou moci vytvořit skupinu také obce a jejich příspěvkové organizace.
- Prodlužuje se lhůta pro vystavení opravného daňového dokladu do konce sedmého roku po roce, kdy se původní plnění uskutečnilo. Platí pro uskutečněná plnění od 1. ledna 2025.
- Zkracuje se lhůta pro možnost uplatnění nároku na odpočet do konce druhého kalendářního roku po roce, ve kterém nárok na odpočet vznikl.
- Rozšiřuje se možnosti opravit základ daně i u bývalých plátců DPH.
- Neplátce se může nově stát identifikovanou osobou již při přijetí nebo poskytnutí zálohy zejména ve vztahu k přeshraničním službám.
- Mění se DPH u nemovitostí, avšak s odloženou účinností od 1. července 2025. Jedná se zejména o upřesňování definic, vyjasňování sporných případů a také o implementaci nové koncepce osvobození prvního dodání dokončené nemovité věci nebo nemovité věci po podstatné změně. Mění se uplatňování sazeb daně u staveb a osvobození od daně u dodání pozemků, dalších nemovitých věcí a jejich nájmu.
- Dochází ke zúžení finančních služeb, které jsou od daně osvobozeny.
- Další změny se týkají zejména akcí v oblasti kultury, umění, sportu, vědy, vzdělávání a zábavy, které se uskutečňují online, poradenské a obdobné činnosti fakturované nepodnikateli, stanovení základu daně u nepeněžních darů a vkladů, stanovení základu daně u směny s doplatkem, stanovení ceny u dodání nemovitosti zaměstnanci, opravy základu daně u nedobytných pohledávek, opravy základu daně a odpočtu daně u osoby, která přestala být plátcem nebo identifikovanou osobou, rozšíření osvobození u vzdělávání a osvobození dodání letáků.
Daně z příjmů
Omezení osvobození při prodeji cenných papírů a podílů
Skončilo neomezené osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů. Od 1. ledna 2025 je tento příjem při splnění časového testu tří let a pěti let u podílů ve společnostech osvobozen od daně z příjmů fyzických osob pouze do výše 40 milionů korun na poplatníka ve zdaňovacím období.
Pokud tyto příjmy překročí částku 40 milionů Kč, je příjem od daně z příjmů osvobozen pouze částečně, a to jen do výše do 40 milionů Kč. Příjmy nad tuto hranici jsou považovány za zdanitelné a lze je snížit o výdaje prokazatelně vynaložené na jejich dosažení v poměru, v jakém tento příjem překročí 40 milionů Kč.
Doporučujeme nechat si vypracovat znalecký posudek na ocenění hodnoty podílu k 31. prosinci 2024, aby byl do budoucna daněn jen nárůst hodnoty od 1. ledna 2025. Výslednou částku vyplývající ze znaleckého posudku lze následně doložit jako daňový výdaj.
Osvobození příjmů z Kryptoaktiv
Od roku 2025 jsou příjmy z prodeje kryptoaktiv resp. kryptoměn osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob za obdobných podmínek, jako je tomu u cenných papírů. Dosud jejich osvobozeni možné nebylo.
Podmínky pro osvobození od daně jsou podobné jako u cenných papírů, tj. časový test umožňuje, že pokud jsou kryptoměny drženy déle než 3 roky, jejich prodej nebude zdaněn, platí zde společný limit 40 milionů Kč jako u příjmů z prodeje cenných papírů. Současně prodeje do 100 000 Kč jsou osvobozeny od daně a nebudou se tedy uvádět v daňovém přiznání.
Zvýšená daňová podpora darů platí až do roku 2026
Zvýšený odpočet darů na 30 % základu daně byl prodloužen do roku 2026 a uplatní se pro všechny druhy darů. Zvýšený limit tak bude možné použít i na dary poskytované v souvislosti s letošními povodněmi. Zachovány byly rovněž daňové výhody pro dary poskytnuté na podporu Ukrajiny.
Odpis fotovoltaických elektráren
Ruší se zvláštní režim rovnoměrného odpisu fotovoltaických elektráren po dobu 240 měsíců. Majetek, který tomuto režimu podléhal, se bude odepisovat podle svého zatřídění do příslušné odpisové skupiny.
Účetnictví
Zcela nový zákon o účetnictví od roku 2025 přijat nebyl a bude platit pravděpodobně až od 1. ledna 2028. Připomínáme však, že od 1. ledna 2024 je možné vést účetnictví v eurech, amerických dolarech nebo britských librách, a to za předpokladu, že jedna z těchto měn je pro danou účetní jednotku tzv. funkční měnou, tj. měnou hlavního ekonomického prostředí, ve kterém účetní jednotka působí.
Mzdy a závislá činnost
Příprava projektu jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů
Nad rámec přijatých změn si vás dovolujeme informovat o přípravě nového projektu jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů. Účelem tohoto projektu je zjednodušit administrativní povinnosti zaměstnavatelů tím, že stávajících 25 různých pravidelných měsíčních hlášení bude nahrazeno jedním podáním. Podle návrhu by měl být od 1. července 2025 spuštěn zkušební provoz a od 1. ledna 2026 by byl projekt zahájen povinně pro všechny zaměstnavatele.
Dohody o provedení práce (DPP)
Byl zrušen velmi diskutovaný a kritizovaný návrh zákona, který počítal s tzv. režimem oznámené dohody. Stále však platí povinnost zaměstnavatelů evidovat u ČSSZ všechny DPP.
Současně příjem na základě DPP nepodléhá od 1. ledna 2025 odvodům na sociální a zdravotní pojištění, pokud u jednoho zaměstnavatele nepřesáhne za kalendářní měsíc rozhodné částky ve výši 25 % průměrné mzdy, tedy 11 500 Kč pro rok 2025. Stejný limit bude platit i pro možnost zdanění příjmu z DPP srážkovou daní.
Nový limit pro zdravotní benefity
Od roku 2024 bylo omezeno osvobození volnočasových benefitů od daně z příjmů ze závislé činnosti ve výši poloviny průměrné mzdy ročně. Nově se z benefitů vyčleňují zdravotní benefity, které jsou osvobozeny až do výše průměrné mzdy. Pro rok 2025 tak jejich limit činí 46 557 Kč. Tento limit se uplatní na úhrady za pořízení zboží či služeb zdravotnického a obdobného charakteru, např. prémiovou lékařskou péči. Zaměstnavatelé tak mohou nadále hradit očkování, rehabilitace, vitamíny na podporu imunity či psychologické poradenství poskytované zdravotnickými zařízeními do výše daného limitu bez daňových dopadů na zaměstnance.
Pro ostatní benefity i nadále platí limitace osvobození do výše poloviny průměrné mzdy (pro rok 2025 pak limit 23 278 Kč). Oba limity by se měly sledovat samostatně.
Limity na stravné jsou zákonem nastaveny samostatně vedle výše uvedených limitů na volnočasové benefity.
Poskytování stravování bývalým zaměstnancům
Poskytování stravování bývalým zaměstnancům nyní ve starobním důchodu bylo od roku 2024 komplikované kvůli podmínce, kdy pro jeho uplatnění měl zaměstnanec odpracovat v dané směně alespoň 3 hodiny, což nebylo prakticky možné u bývalých zaměstnanců. Proto byla se zpětnou účinností tedy i pro rok 2024 přijala novela, podle které je stravování poskytované starobním důchodcům, kteří do důchodu odešli od daného zaměstnavatele, za splnění podmínek i nadále osvobozeno od daně z příjmů.
Akciové opční plány
Po téměř roce nejasností se od roku 2025 opět vrací zdanění zaměstnaneckých akciových a opčních plánů do režimu před rokem 2024 (zdanění na základě nabytí) s tím, že zároveň umožňuje odložit zdanění tohoto příjmu do budoucna podle pravidel účinných od roku 2024, pokud o tom zaměstnavatel správce daně informuje ve lhůtě do 20. dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém zaměstnanec akcii či podíl nabyl.
Sociální pojištění
Od roku 2025 se zavádí sleva na pojistném pro pracující starobní důchodce. Důchodci zaměstnanci nebo osoby samostatně výdělečně činné mohou uplatňovat slevu na pojistném na důchodové pojištění ve výši 6,5 %. Pokud důchodce slevu uplatní, zvýší se tak jeho čistý příjem.
Maximální vyměřovací základ pro rok 2025 činí 2 234 736 Kč, je to o 124 320 Kč více než v předchozím roce. Z příjmů přesahujících tuto hranici se neodvádí pojistné na sociální zabezpečení.
Spotřební daně
Od 1. ledna 2025 se zvýšily sazby spotřební daně z cigaret a vybraných tabákových produktů o 5 %. Stejným tempem porostou sazby spotřební daně u těchto výrobků i v letech 2026 a 2027. V letech 2025 až 2027 dojde rovněž k navyšování sazeb spotřební daně u zahřívaného tabáku o 15 % ročně.
Daňový řád
Od 1. ledna 2025 se zavádí změny např. v oblasti úroků a penále, kdy se vylučuje možnost penalizace ve formě úroku z úroku, zavádí se možnost prominutí penále v plné výši místo současných 75 %, zavádí se možnost hromadného prominutí daně nebo jejího příslušenství či posečkání, což bude možné prostřednictvím opatření vlády na základě návrhu ministra financí. Zavádí se možnost podat odvolání proti rozhodnutí správce daně o námitce daňového subjektu, zavádí se pravidla pro správu daňové povinnosti a přechod daňové povinnosti při zániku svěřenského fondu a mění se doručování do ciziny.
Ostatní daně a nařízení
Dorovnávací daň
Připomínáme, že zákon o dorovnávacích daních byl přijat od roku 2024 jako součást plošného projektu zdaňování velkých nadnárodních korporací. Tyto skupiny mají být efektivně zdaňovány minimálně na úrovni 15 % jejich účetního zisku. V případě, že společnost je poplatníkem dorovnávací daně, je třeba tuto informaci sdělit v příloze ke své účetní závěrce.
ESG reporting
Od 1. ledna 2025 se rozšiřuje povinnost ESG reportingu, tedy nutnosti podat zprávu o udržitelnosti ve své výroční zprávě. ESG reporting se bude od roku 2025 nově týkat velkých firem, které splní alespoň 2 ze 3 následujících kritérií: čistý obrat minimálně 50 milionů EUR, průměrný počet zaměstnanců minimálně 250, čistá aktiva minimálně 25 milionů EUR. Později budou povinny zprávu o udržitelnosti zveřejňovat i další velké firmy.
Směrnice ViDA a modernizace pravidel digitalizace DPH v EU
Evropská unie schválila směrnice ViDA (VAT in the Digital Age). Od roku 2030 se zavádí na intrakomunitární transakce systém digitálního vykazování DPH v „reálném čase" prostřednictvím elektronické fakturace. Dojde tak k nahrazení souhrnných hlášení. Tuzemských transakcí se tento nový systém dotkne nejpozději od roku 2035 a tím dojde k nahrazení i kontrolního hlášení. Státní správa bude tak schopna přesněji a rychleji sledovat tok zboží a služeb. Údaje do systému bude nutné poskytovat ve lhůtě 10 dnů od uskutečnění transakce a skončení měsíce.