Svěřenské fondy v České republice
Do českého prostředí byly uvedeny svěřenské fondy již v roce 2014, ovšem ve srovnání se zahraničím se stále ještě nestaly běžně používaným právním nástrojem. A je to docela škoda, protože svěřenské fondy jsou skutečně efektivním a bezpečným právním nástrojem, který napomáhá uspořádat rodinné majetkové poměry.
Vložením majetku do svěřenského fondu se původní majitel nebo majitelé vzdávají svých vlastnických práv, ovšem s majetkem či výnosy z něj je nakládáno dle pravidel, které si při založení majitelé stanoví, a výnosy z vloženého majetku také patří původním majitelům nebo osobám, které původní majitelé určí. Do svěřenského fondu lze vložit již existující majetek, nebo majetek, který teprve vznikne (např. výnosy z patentových nebo autorských práv). Pokud se situace nějakým způsobem změní, lze svěřenský fond zrušit.
Svěřenský fond je vhodný zejména pro uspořádání rodinného majetku v případě, že vztahy v rodině jsou komplikované, což může zahrnovat situace, kdy majitelé mají dospělé děti z předchozího manželství, nebo chtějí předat majetek svým vnoučatům, ale nechtějí ho předat přímo svým dětem, nebo chtějí svůj majetek předat svým dětem, ale ne jejich současným partnerům atd. Dalším důvodem pro otevření svěřenského fondu je ochrana majetku před podnikatelskými riziky. Neméně důležitým důvodem je i daňově zvýhodněné vypořádání majetku, který byl vložen do svěřenských fondů.
Svěřenský fond vznikne rozhodnutím zakladatele, o čemž musí být sepsán notářský zápis, a je spravován svěřenským správcem, což nemusí být nutně profesionální správce, nicméně s ohledem na pravomoci a povinnosti správce je to více než žádoucí.