Stravenkový paušál
Od 1. ledna 2021 se nově zavádí tzv. stravenkový paušál, který rozšiřuje možnosti, jakým způsobem může zaměstnavatel zajistit, resp. finančně podpořit, stravování zaměstnanců. Zaměstnavatelé mohou nově vedle závodního stravování nebo papírových stravenek poskytovat svým zaměstnancům daňově zvýhodněné stravování také ve formě finančního příspěvku na stravování. Nejedná se tedy o náhradu dnes fungujících stravenek, ale o další možnost, která má dle Ministerstva financí u společností vést k poklesu administrativy a nákladů spojených se stravenkami. Stravenky se přitom neruší a dosavadní režim zůstává zachován.
Paušální příspěvek na stravování bude daňově uznatelným nákladem zaměstnavatele, na straně zaměstnance pak bude osvobozený od daně z příjmů a od pojistných odvodů. A to až do výše 70 % horní hranice stravného, které lze poskytnout zaměstnancům odměňovaným platem při pracovní cestě trvající 5 až 12 hodin za jednu směnu. V roce 2021 se tak jedná o příspěvek 75,60 Kč za směnu (70 % ze stravného 108 Kč).
Pokud se tedy rozhodne zaměstnavatel poskytnout zaměstnanci denní příspěvek na stravování na horní hranici, tj. ve výši 75,60 Kč, pak v měsíci, který bude mít 21 pracovních dní, zaměstnanec dostane ke své mzdě 1 587,60 Kč. Jedná se přitom o částku, ze které se neodvádí daň, ani sociální a zdravotní pojistné. Zároveň je celá tato částka pro zaměstnavatele daňově uznatelná.
Zaměstnavatel se může také bez omezení rozhodnout, že poskytne i vyšší příspěvek než výše uvedený. Pokud by se rozhodl dávat svým zaměstnancům příspěvek na stravování ve výši například 100 Kč denně, pak částka 75,60 Kč bude mít výše popsaný režim osvobozeného příjmu, avšak zbývající část bude nutné ve mzdě zaměstnance zdanit a odvést z ní zdravotní a sociální pojištění. Celá denní částka 100 Kč je pak pro zaměstnavatele daňově uznatelná.