Riziko švarcsystému i v případě smlouvy o dílo mezi právnickými osobami
Nejvyšší správní soud (NSS) vydal rozsudek týkající se švarcsystému a zastřeného zprostředkování zaměstnání. Pro posouzení skutečného stavu je podle soudu rozhodující zejména jak své postavení vnímá samotný zaměstnanec, i když jsou služby fakturovány na základě smlouvy o dílo mezi společnostmi.
Ve zkoumaném případě realizaci díla na pracovišti objednatele zajišťovalo několik pracovnic cizí státní příslušnosti, se kterými objednatel neměl uzavřenou žádnou smlouvu. Jelikož cizinky pracovaly na stejném pracovišti se zaměstnanci objednatele, měly stejnou práci, školení, kontrolu, úkoly i odměny od objednatele. Vykonávaly stejnou nebo podobnou práci, byly zaškolovány, kontrolovány, úkolovány i odměňovány zaměstnanci objednatele. S většinou dotčených cizinek neměl uzavřeny žádné smlouvy ani zhotovitel. Naopak, všechny cizinky považovaly za svého zaměstnavatele právě objednatele. Interní postavení cizinek na pracovišti se tak žádným způsobem nelišilo od postavení zaměstnanců objednatele. NSS tak dovodil, že výkon práce cizinek naplnil ve vztahu k objednateli všechny znaky závislé činnosti, a tedy že se jednalo o švarcsystém, napříč tomu, že byla mezi společnostmi uzavřena smlouva o dílo a probíhala fakturace. Byla vyměřena milionová pokuta. Pokud by se prokázal zastřený stav agentury práce, byl by finanční postih ještě větší.
Kontroly nelegálního zaměstnávání jsou stále časté a sankce za ně jsou velmi přísné pro obě strany. V loňském roce bylo v oblasti nelegálního zaměstnávání uloženo 677 pokut v celkové hodnotě 165 mil. Kč; za zastřené zprostředkování zaměstnání to bylo 134 pokut celkem za téměř 67 mil. Kč. Doporučujeme proto důklade prověřit současné i budoucí smluvní vztahy se svými dodavateli.