Novinky v oblasti DPH
Obrat a registrace k DPH
Zásadní změnou bude zcela nový přístup k určení obratu pro povinnou registraci jako plátce DPH. Kromě stávajícího jediného limitu ve výši 2 milionů Kč za posledních 12 měsíců po sobě jdoucích, se daňové subjekty budou setkávat i s druhým limitem ve výši 2 536 500 Kč. Případnou povinnost registrovat se jako plátce DPH bude nutno řešit monitorováním obou těchto prahových hodnot. Navíc bude zcela nově přistupováno i k určení období pro sledování limitů a budou nastavena rozdílná data, kdy se po překročení jednoho z nich stane příslušná osoba plátcem DPH. Změny se dotknou i osob, které poskytují pouze osvobozená plnění.
V současnosti se obrat počítá za období 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců. Nově se bude počítat také za kalendářní rok. Při překročení obratu 2 milionů Kč vznikne plátcovství DPH až od 1. ledna následujícího kalendářního roku, ale pokud obrat překročí částku 2 536 500 Kč (společná unijní částka 100 tisíc eur), stane se subjekt plátcem DPH okamžitě následující den.
Nárok na odpočet daně
Dojde ke zkrácení lhůty pro uplatnění nároku na odpočet daně z dnešních tří let od data uskutečnění přijatého zdanitelného plnění. Netýká se všech odpočtů daně na vstupu - novela přistupuje rozdílně k odpočtům daně podle toho, v jakém období vznikl nárok na jejich uplatnění.
Klíčovou změnou je povinnost již jednou řádně uplatněný odpočet DPH vrátit, pokud odběratel do určité doby svůj závazek z titulu koupě zboží či přijetí služby neuhradí. Novela stanovuje základní období šesti měsíců prodlení, nicméně může dojít i k jeho částečnému prodloužení.
Opravy základu daně
Prodloužení lhůty pro opravu základu daně na sedm let je lehce přehlédnutelnou změnou, která však má výrazné praktické dopady. Těžko již bude možné obchodní případy staré více než tři roky řešit mimo systém DPH, pokud dojde k určité úpravě ceny. Novela přitom dokonce určuje, že povinnost opravy základu daně má každý poskytovatel plnění i poté, co dojde ke zrušení jeho registrace jako plátce. Hypoteticky tak až sedm let po deregistraci bude stále potřeba vystavovat opravné daňové doklady dle zákona o DPH a podávat přiznání k DPH. Novela však přináší výjimky a budou tak existovat i případy, kdy dnešní tříletá lhůta bude zachována.
Oprava daně u nedobytných pohledávek
Zákon o DPH bude po novelizaci obsahovat další možnosti pro získání DPH od finančního úřadu v případě, že pohledávka se stane nedobytnou. Zajímavou variantou bude institut opravy tzv. drobných pohledávek až do výše 20 000 Kč, samozřejmě za dodržení určitých podmínek. Bohužel současné znění návrhu novely rozšiřuje možnost opravy DPH jen u pohledávek vzniklých nejdříve v roce 2025.
Zrušení zvláštního postupu při zdaňování tzv. majetku vytvořeného vlastní činností
V současné době uplatňovaný specifický přístup k majetku, který plátce buduje vlastní činností se novelou ruší a je nahrazen jen částečně, a to novými postupy pro rekalkulaci odpočtů daně na vstupu. Tato problematika by mohla mít zásadní vliv na společnosti, které budují majetek s předpokladem používat jej pro účely zakládající pouze redukovaný nárok na odpočet daně.