Mzdy a závislá činnost
Příprava projektu jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů
Nad rámec přijatých změn si vás dovolujeme informovat o přípravě nového projektu jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů. Účelem tohoto projektu je zjednodušit administrativní povinnosti zaměstnavatelů tím, že stávajících 25 různých pravidelných měsíčních hlášení bude nahrazeno jedním podáním. Podle návrhu by měl být od 1. července 2025 spuštěn zkušební provoz a od 1. ledna 2026 by byl projekt zahájen povinně pro všechny zaměstnavatele.
Dohody o provedení práce (DPP)
Byl zrušen velmi diskutovaný a kritizovaný návrh zákona, který počítal s tzv. režimem oznámené dohody. Stále však platí povinnost zaměstnavatelů evidovat u ČSSZ všechny DPP.
Současně příjem na základě DPP nepodléhá od 1. ledna 2025 odvodům na sociální a zdravotní pojištění, pokud u jednoho zaměstnavatele nepřesáhne za kalendářní měsíc rozhodné částky ve výši 25 % průměrné mzdy, tedy 11 500 Kč pro rok 2025. Stejný limit bude platit i pro možnost zdanění příjmu z DPP srážkovou daní.
Nový limit pro zdravotní benefity
Od roku 2024 bylo omezeno osvobození volnočasových benefitů od daně z příjmů ze závislé činnosti ve výši poloviny průměrné mzdy ročně. Nově se z benefitů vyčleňují zdravotní benefity, které jsou osvobozeny až do výše průměrné mzdy. Pro rok 2025 tak jejich limit činí 46 557 Kč. Tento limit se uplatní na úhrady za pořízení zboží či služeb zdravotnického a obdobného charakteru, např. prémiovou lékařskou péči. Zaměstnavatelé tak mohou nadále hradit očkování, rehabilitace, vitamíny na podporu imunity či psychologické poradenství poskytované zdravotnickými zařízeními do výše daného limitu bez daňových dopadů na zaměstnance.
Pro ostatní benefity i nadále platí limitace osvobození do výše poloviny průměrné mzdy (pro rok 2025 pak limit 23 278 Kč). Oba limity by se měly sledovat samostatně.
Limity na stravné jsou zákonem nastaveny samostatně vedle výše uvedených limitů na volnočasové benefity.
Poskytování stravování bývalým zaměstnancům
Poskytování stravování bývalým zaměstnancům nyní ve starobním důchodu bylo od roku 2024 komplikované kvůli podmínce, kdy pro jeho uplatnění měl zaměstnanec odpracovat v dané směně alespoň 3 hodiny, což nebylo prakticky možné u bývalých zaměstnanců. Proto byla se zpětnou účinností tedy i pro rok 2024 přijala novela, podle které je stravování poskytované starobním důchodcům, kteří do důchodu odešli od daného zaměstnavatele, za splnění podmínek i nadále osvobozeno od daně z příjmů.
Akciové opční plány
Po téměř roce nejasností se od roku 2025 opět vrací zdanění zaměstnaneckých akciových a opčních plánů do režimu před rokem 2024 (zdanění na základě nabytí) s tím, že zároveň umožňuje odložit zdanění tohoto příjmu do budoucna podle pravidel účinných od roku 2024, pokud o tom zaměstnavatel správce daně informuje ve lhůtě do 20. dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém zaměstnanec akcii či podíl nabyl.
Sociální pojištění
Od roku 2025 se zavádí sleva na pojistném pro pracující starobní důchodce. Důchodci zaměstnanci nebo osoby samostatně výdělečně činné mohou uplatňovat slevu na pojistném na důchodové pojištění ve výši 6,5 %. Pokud důchodce slevu uplatní, zvýší se tak jeho čistý příjem.
Maximální vyměřovací základ pro rok 2025 činí 2 234 736 Kč, je to o 124 320 Kč více než v předchozím roce. Z příjmů přesahujících tuto hranici se neodvádí pojistné na sociální zabezpečení.