GFŘ doplnilo nové informace k oznamovací povinnosti podle DAC 6 včetně praktických příkladů
GFŘ zveřejnilo nový seznam otázek a odpovědí k oznamovací povinnosti týkající se přeshraničních uspořádání (DAC 6). Informace upřesňuje, že oznamovací povinnost má podle DAC 6 pouze daňově transparentní entita. K transparentním daňovým entitám, jako je veřejná obchodní společnost nebo podílový fond, je podle GFŘ třeba přistupovat tak, že jejich společník (partner), který se na uspořádání nepodílí z pozice investora, nebude považován za uživatele uspořádání.
Informace se zabývá i pozicí daňového poradce k oznamovací povinnosti podle DAC 6 při přípravě daňového přiznání. Práce daňového poradce, auditora nebo advokáta, který poskytuje služby po implementaci uspořádání, nesplňuje podmínky pro jeho oznámení z pozice zprostředkovatele. Poskytnutí poradenství v souvislosti s již implementovaným uspořádáním, na kterém se daňový poradce nepodílel, rovněž nenaplňuje podmínky pro jeho oznámení ani z pozice zprostředkovatele, ani z pozice vedlejšího zprostředkovatele. Dokonce ani posouzení již implementovaného uspořádání ze strany daňového poradce nezakládá oznamovací povinnost v pozici zprostředkovatele.
GFŘ rovněž vyjasňuje, že pokud má zprostředkovatel bydliště, stálý pobyt, sídlo nebo místo vedení na území České republiky, vzniká mu oznamovací povinnost vždy výhradně v České republice, přestože k daňové úspoře dochází mimo ČR.
K posuzování testu hlavního přínosu GFŘ uvádí více informací k naplnění příčinné souvislosti mezi charakteristickým znakem a očekávanou daňovou výhodou. Test hlavního přínosu není splněn, pokud daňová výhoda nepředstavuje úsporu na dani, ale pouze zjednodušení daňové administrativy. Podle statiky finanční správy bylo do první poloviny roku 2022 podáno celkem 157 oznámení podle DAC 6.