Daň z neočekávaných zisků
Nová daň z neočekávaných zisků by měla nabýt účinnosti k 1. 1. 2023. Třetí čtení, ve kterém se hlasovalo o jednotlivých pozměňovacích návrzích, proběhlo v pátek 4. 11. 2022.
Jejím správcem bude Specializovaný finanční úřad a daň bude deklarována na zvláštním daňovém přiznání k dani z neočekávaných zisků. Sazba daně z neočekávaných zisků bude činit 60 %. Daň z neočekávaných zisků se bude platit ve stejných lhůtách jako daň z příjmů právnických osob z obecného základu daně. Zavedeno bude také zvláštní řešení záloh na daň z neočekávaných zisků, které se budou platit již v průběhu roku 2023.
Poplatníkem daně z neočekávaných zisků bude banka, která za první účetní období skončené od 1. ledna 2021 dosáhne ročních čistých úrokových výnosů alespoň 6 mld. Kč a zároveň v letech 2023-2025 dosáhne ročního čistého úrokového výnosu alespoň 50 mil. Kč.
Poplatníkem může být také nebankovní subjekt, pokud za první účetní období skončené od 1. ledna 2021 dosáhl sám nebo za všechny členy konsolidované skupiny rozhodných příjmů ve výši alespoň 2 mld. Kč, a to z následujících rozhodných činností: (i) těžba a úprava černého uhlí, těžba ropy a zemního plynu; (ii) výroba koksárenských a rafinovaných ropných produktů; (iii) výroba, přenos a rozvod elektřiny (s určitou výjimkou); (iv) výroba plynu, rozvod plynných paliv prostřednictvím sítí; (v) velkoobchod s kapalnými a plynnými palivy a příbuznými výrobky; nebo (vi) potrubní doprava ropovodem nebo plynovodem. Zároveň v období 2023-2025 dosáhne sám rozhodných příjmů z výše uvedených činností alespoň 50 mil. Kč.
Ještě přísnější režim bude platit pro těžařské společnosti a společnosti, které provozují výrobu koksárenských a rafinovaných ropných produktů, jež budou podléhat dani z neočekávaných zisků, pokud příjmy z těchto činností dosáhly v období 2023-2025) alespoň 50 mil. Kč a zároveň příjmy z těchto činností za první účetní období skončené od 1. ledna 2021 tvořily alespoň 25 % jejich ročního úhrnu čistého obratu.