Výše paušálních výdajů u OSVČ a osob s příjmy z pronájmu v daňovém přiznání za rok 2017
Osoby samostatně výdělečně činné nebo osoby s příjmy z pronájmu, jejichž celkový základ daně je tvořen těmito příjmy z více než 50 %, mají možnost rozhodnout se, zda v daňovém přiznání za rok 2017 uplatní
- nižší (poloviční) limit paušálních výdajů a získají tím možnost odečtu slevy na manžela/manželku a daňové zvýhodnění na dítě, nebo
- původní limit paušálních výdajů bez možnosti odečtu daňové slevy na manžela/manželku a daňového zvýhodnění na dítě.
Výše uvedená volba je relevantní pro OSVČ a pronajímatele, kteří mohou při splnění ostatních podmínek nárok na slevu na manžela/manželku a daňové zvýhodnění na dítě uplatnit a jejichž příjmy z podnikání či pronájmu přesáhnou částku 1 milionu korun. V tomto případě je třeba porovnat výhodu plynoucí z uplatnění daňové slevy a daňového zvýhodnění s nevýhodou spočívající v nižší (poloviční) maximální částce paušálního výdaje (maximálně 800 000 Kč pro výdaje uplatňované ve výši 80 % příjmů, maximálně 600 000 Kč pro výdaje uplatňované ve výši 60 % příjmů; maximálně 400 000 Kč pro výdaje uplatňované ve výši 40 % příjmů a maximálně 300 000 Kč pro výdaje uplatňované ve výši 30 % příjmů).
OSVČ či pronajímatelé s příjmy do 1 milionu Kč mohou uplatnit slevu na manželku a daňové zvýhodnění již za zdaňovací období roku 2017, neboť pro ně nejsou původní vyšší limity paušálních výdajů relevantní.
Pro úplnost upozorňujeme, že pro zdaňovací období 2018 již bude možné uplatnit pouze nižší limity na paušální výdaje při současném nároku na daňovou slevu i daňové zvýhodnění. Snížení limitu paušálních výdajů může vést i k tomu, že pro OSVČ či osobu s příjmy z pronájmu bude výhodnější přejít na uplatňování skutečných výdajů. V tomto případě je třeba posoudit i případné dopady do základu daně již za rok 2017 z titulu povinných úprav základu daně z důvodu změny způsobu uplatnění výdajů (např. dodanění pohledávek), což má dopad i na výši vyměřovacího základu na sociální pojištění.