Globální minimální daň
Globální minimální daň se bude uplatňovat od zdaňovacích období, která začnou 1. ledna 2024 a bude se týkat všech společností ve skupině, jejíž konsolidované výnosy za alespoň dvě ze čtyř bezprostředně předcházejících zdaňovacích období převýšily 750 mil. eur (18 mld. Kč).
Globální minimální daň ve výši 15 % má být zavedena na úrovni OECD a EU. Členské státy EU mají povinnost přijmout příslušnou legislativu již v průběhu roku 2023, přičemž mohou v některých případech její uplatňování odložit. Návrh českého zákona ještě nebyl zveřejněn.
Globální minimální daň se uplatní, pokud sazba efektivní daně nedosahuje 15 %, přičemž efektivní daň je stanovená jako podíl daní (splatné a odložené), které skupina vykazuje v rámci dané jurisdikce, a zisku před zdaněním stanoveného na základě mezinárodních účetních standardů. Efektivní daň se může tedy významně lišit od sazby statutární daně např. z důvodu uplatňování různých slev na dani.
Pravidla pro výpočet efektivní daně a daně dorovnávací budou jednotná pro všechny jurisdikce. Dorovnávací daň vybere za své dceřiné společnosti stát mateřské společnosti. Ale i stát dceřiné společnosti se bude moci rozhodnout, že daň vybere. Pak bude tato dorovnávací daň uhrazená dceřinou společností započtena oproti daňové povinnosti společnosti mateřské. Předpokládá se, že ČR se rozhodne dorovnávací daň, která by vznikla na úrovni českých dceřiných společností, vybírat, nebo uložit dceřiným společnostem povinnost prokázat, že dorovnávací daň nevznikla. Jinak bude totiž dorovnávací daň příjmem státního rozpočtu státu mateřské společnosti, i když se bude vztahovat k ekonomické činnosti dceřiné společnosti sídlící v ČR. Tak jako tak přinese tato nová úprava nutnost splnit řadu povinností souvisejících s prokázáním, že dorovnávací povinnost nevznikla.